Czym jest stres pozytywny?

Naukowiec Hans Hugo Selye specjalizujący się w fizjopatologii oraz endokrynologii uznawany jest za „odkrywcę” stresu. Analizy wpływające w niebagatelny sposób na dalsze badania naukowe oraz medycynę przedstawił on w roku 1975, kiedy to dokonał swoistego podziału na trzy podstawowe kategorie stresu – neutralny – neustres, negatywny – dystres praz pozytywny – eustres. Dziś nieco więcej o ostatnim z wymienionych, a więc stresie korzystnym.

Co to takiego?

Pod pojęciem stresu pozytywnego rozumie się sytuacje większego napięcia emocjonalnego, jakie wywołane są rozmaitymi czynnikami określanymi powszechnie, jako stresory. W odróżnieniu od tych demotywujących, które mogą człowieka podłamać i obniżyć jego samoocenę, a nierzadko wywołać strach i panikę, te gwarantują radość, satysfakcję oraz motywację do pokonywania swoich słabości. W konsekwencji oddziaływania stresu pozytywnego rodzą się wartościowe uczucia. Ponadto człowiek poddany silnemu natężeniu staje się bardziej zaradny życiowo, sprawniej myślący oraz zrównoważony emocjonalnie. Warto jednak dodać, że zazwyczaj sytuacje określane, jako stres pozytywny są krótkie w odróżnieniu niestety od dystresu a więc stresu negatywnego.

Hans Hugo Selye wysunął pojęcie General Adaptation Syndrome a więc w skrócie GAS, czyli w dosłownym tłumaczeniu na język polski Syndrom Ogólnej Adaptacji. Jego wywody naukowe zostały opublikowane w roku 1956 w The Stress of Life. Zdaniem naukowca owy syndrom składa się z trzech faz:

  • faza alarmowa – stanowi pierwszą reakcję na stres, która zawsze wywołuje zdenerwowanie, czasem szok, niepokój i skok adrenaliny.
  • faza przystosowania – często określana jest fazą odporności, bowiem jej celem jest podjęcie walki ze stresem.
  • faza wyczerpania – jest obecna przy stresie przewlekłym, kiedy to ludzki organizm nie może sobie poradzić.

Do stresorów wpływających na wywołanie eustresu zalicza się często awans, zmiany w stylu życia, porzucenie nałogów i złych nawyków, zwycięstwo, wakacje, ćwiczenia fizyczne, sporty ekstremalne, poród, oglądanie horrorów, wesołe miasteczko i wiele innych podobnych czynników, które są w naszym życiu w danym momencie wyjątkowe, ważne i z reguły niepowtarzalne oraz ekscytujące. W przypadku każdego człowieka stresory pozytywne są natomiast zupełnie inne. Wiele osób jest jednak od eustresu uzależnionych i samodzielnie wywołuje sytuacje, które wzmagają stres.