Gry komputerowe – nowoczesna zabawka czy strata czasu?

Na rynku dostępnych jest cała masa przeróżnych, nierzadko innowacyjnych zabawek, które mają na celu rozwijać dzieciaki, gospodarować i skutecznie zajmować im ich czas, nauczać wielu rzeczy bądź po prostu dostarczać rozrywki. Wśród nich, od lat panuje naprawdę duże szaleństwo na wszelkiego rodzaju gry komputerowe. Przy tak dużych różnorodnościach pojęcie gry komputerowe jest ogromnie szerokie, w zasadzie na tyle szerokie, że opinie co do pozytywnego bądź negatywnego wpływu owych zabawek są wyjątkowo różnorodne.
Gry komputerowe – przeciw
Wielu ekspertów w dziedzinie wychowywania dzieci, pedagogów czy rodziców i psychologów pracujących i przebywających wśród maluchów na co dzień dostrzegają spore zagrożenie wiążące się właśnie z intensywnym graniem przez brzdące na komputerze. Po pierwsze im więcej czasu dziecko spędza przed szklanym ekranem monitora komputera, tym mniej ma czasu na życie w świecie naturalnym, ograniczając się jedynie do rzeczywistości wirtualnej. W końcu w taką rzeczywistość mały szkrab zaczyna wierzyć, co może natomiast pociągać za sobą naprawdę poważne skutki.
Niestety jednak rodzicom bardzo często takie zachowanie dzieciaków, które da się określić tylko jako uzależnienie, wypada spod kontroli. W końcu dziecko ma sensowną zabawkę, która potrafi go wciągnąć na długi czas a nie jedynie na moment a rodzic czy opiekun spokój i czas dla siebie. Niby wszystko ok, tylko to, co dzieje się z psychiką malucha już nie prezentuje się tak różowo. Dziecko staje się dużo bardziej agresywne, jest nerwowe, zestresowane, nie ma przyjaciół i normalnych, codziennych zabaw, bowiem wszystko co jest poza światem online przestaje go ciekawić. Często dzieciaki nadużywające komputera borykają się z otyłością, gdyż w stresujących sytuacjach podjadają, rzadko kiedy się ruszają, stronią od wysiłku fizycznego, ograniczając swoją stałą zabawę i rozrywkę wyłącznie do grania. Nie trzeba chyba nawet wspominać, że takie modele zachowania prowadzą do znaczącego pogorszenia wyników w nauce. Dziecko grające online w nie wiadomo w zasadzie jakie gry jest narażone na obcowanie wśród ludzi agresywnych, nałogowców i wulgarnych.
Pewne nawyki i slang językowy po prostu od nich przejmuje, zaczynając posługiwać się nieładnym językiem. Wielokrotnie dzieję się również i tak, że gry są pełne przemocy a rodzice albo to lekceważą, albo nie mają na ten temat wiedzy. Nie siedzimy przed szklanym ekranem komputera wraz z naszym maluchem, więc tak na dobrą sprawę zupełnie nie wiemy, w co gra, z kim rozmawia online, jakim posługuje się nawykiem. Jest to bardzo niebezpieczne dla jego właściwego rozwoju psychicznego. Nie trudno uzależnić się od gier, które skonstruowane są celowo w taki sposób, aby interesowały i wciągały po same uszy. Fakt ciągłego przechodzenia z jednego poziomu do drugiego, lawirowania między różnymi postaciami i kilkoma życiami sprawia, że grać można na przeróżne, nienudzące się sposoby masę razy. Czasami zdarza się, że zaintrygowane historią gry dziecko zapomina o bożym świecie, przez co podupada znacząco na zdrowiu – nie je systematycznie, nie śpi regularnie, ma problemy z oczami i bóle głowy. Największe problemy z uzależnieniem dzieciaków od gier komputerowych zauważa się na chwilę obecną w Stanach Zjednoczonych, jednakże w Polsce również takie kłopoty się pojawiają i podobne przypadki są coraz częściej.
Argumenty na tak
Za grami komputerowymi przemawia jednak kilka racjonalnych argumentów. Jakich? P pierwsze, należy pamiętać, że gry rozwijają w ogromnym stopniu dziecięcą kreatywność. Dzisiaj nikogo nie zainteresowałaby już zwyczajna „rąbanka” na klawiaturze czy prosta i monotonna jazda zwykłym autem po torze bądź skakanie z kamienia na kamień czy drzewa na drzewo. Obecnie w grach komputerowych liczy się historia, zagadka, grafika, fabuła i akcja oraz zamysł całej kreacji. Dlatego też nieprzypadkowo gry są tak bardzo wciągające i to nie tylko w stosunku do maluchów, ale chętnie po takie formy rozrywki sięgają nawet dorośli. Wszystko za sprawą tego, iż gra jest praktycznie jak film.
Ma wstęp, rozwinięcie i zakończenie – z tym plusem natomiast, że owym filmem możemy sterować samodzielnie. Niemniej jednak trzeba pamiętać, że gra grze nie równa, dlatego poczytajmy trochę zanim zafundujemy naszej pociesze taki rodzaj zabawki. Kolejnym plusem stosowania w rozrywce dziecka gier komputerowych jest przede wszystkim zręczność, jaka wyrabiana jest u maluchów trenujących przy komputerze. By być dobrym w grze, trzeba naprawdę wykazać się bystrością umysły, zręcznością, sprytem oraz inteligencją. Nie chodzi o sprawność w obsłudze komputera, ale refleks, który przyda się z czasem maluchowi w całym jego życiu.
Do niewątpliwych zalet gier komputerowych należy także zaliczyć wysokiej jakości oprawę gry, a mianowicie to, że gra jest bardzo wiarygodna – zarówno dopracowane są ze wszelkimi detalami szczegóły scenerii, przez co dziecko poznaje wnikliwie fakty na temat miejsca, w którym toczy się akcja – może tak uczyć się przykładowo zagadnień geograficznych, czy też terminów sportowych bądź szlifować języki obce i to na bardzo wysokim poziomie. Wystarczy tylko przełączyć grę na wersję oryginalną, z reguły angielską bądź mieszać maluchowi rozrywkę – raz po angielsku, raz po niemiecku czy rosyjsku, gdy będzie za trudno wrócić do dubbingu polskiego. Na koniec jeszcze jedna kwestia a mianowicie chodzi o integrację i łatwość w nawiązywaniu kontaktów. Wiele gier nie polega na wciśnięciu w komputer płytki kupowanej w sklepie, ale na graniu online. W przypadku takich gier po prostu użytkownik musi mieć kontakt z innymi osobami także zaangażowanymi w daną łamigłówkę. Jest to dobry sposób na wzajemne integrowanie się rówieśników. Tak, mimo iż wirtualnie, też tworzą się pewne relacje międzyludzkie.